Chytrý převodník z DVB-T2 na DVB-T pro všechny TV i pro STA

Všichni chtějí chytrou anténu, krabičku či box, která by uměla převést DVB-T2 na DVB-T. Tak aby nebylo potřeba kupovat ke každému televizoru samostatný set-top box. Tak taková věc existuje, ale nefunguje v ČR.

Převod normy vysílání - to funguje

Převod nové normy DVB-T2 do starého dobrého DVB-T je hračka (stojí to pár tisíc) - převádí ho transmodulátor. Technicky jde o to, že jedna forma šíření signálu se změní na jinou. Můžeme to hodně zjednodušeně přirovnat k tomu, jako byste chtěli spojit dvě různě velké hadice k sobě a tento transmodulátor by fungoval jako jejich spojka. Tady problém není.

Převod kompresního kodeku - to nefunguje

Potíž je, že to v ČR nebude fungovat. Takový trasmodulátor převede jednu vysílací normu do druhé (spojí různé velikosti hadic), ale obsah (to, co teče v hadicích) zůstává stejný - je jedno jaké má obsah rozlišení SD/HD/4K; 2D/3D; nebo jaká je komprese (je mu jedno, co v hadicích teče).

Takže z vysílání DVB-T2 se sice stane vysílání DVB-T, ale komprese H.265 HEVC zůstává. Na starých televizorech, které neumí tento kodek se sice program naladí, ale nezobrazí se (umí benzín, ale dostane naftu).

Převodník nového kompresního kodeku H.265 HEVC (nafty) na starý kodek H.264 AVC (benzín) zatím není k dispozici. Lze to řešit supervýkonným počítačem, který přepočítává jednotlivé programy, ale stojí majlant (cca 800.000 Kč bez DPH za 20 programů).

Takže pro domácnosti nezbývá, než si pořídit nový televizor nebo set-top box. Společné antény mají více možností, ale žádná není ideální - více v tomto článku.

Máte-li nějaké otázky, zkuste najít odpověď v tomto článku.

Jednoduché řešení - to je jen marketing

Na nepřipravenost a nevědomost lidí o přechodu na DVB-T2 cílí spousta reklamních sloganů, které vedou k placené televizi. Např. "... s T-Mobile TV bez problémů‎", "... s Nordic TV máte vyřešeno", "Chytrá anténa ..." od Skylinku, . Ti všichni mají jednoduché řešení, které ale musíte měsíčně platit.

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny