DVB-T2 otázky a odpovědi

DVB-T2 vysílání obecně

Kdy vypnou DVB-T?
V celé ČR nejpozději do poloviny roku 2020, viz technický plán přechodu.

Máme to řešit hned, nebo počkat až bude jasné, že to opravdu vypnou?
To záleží na vás. Jsou věci, které se musí udělat tak jako tak (dát do pořádku stožár, rozvody) a nemá žádný smysl je oddalovat. Většina lidí v ČR nechává vše na poslední chvíli, ale pak se diví, že musí čekat, až na ně dojde řada. Techniků je prostě limitované množství. Předělávka technologie potom závisí na tom, zda chcete využít přechodové období a umožnit příjem DVB-T2 už dnes, nebo ho zavést až ke konci digitalizace 2.

Kolik pogramů bude v DVB-T2?
Očekáváme, že přibližně stejně jako v DVB-T (dnes až 6 MUXu), což je více jak 35 programů

Bude DVB-T2 zadarmo stejně jako DVB-T?
To nevíme. Předpokládáme, že Nova, Prima a další programy zůstanou zdarma v základní kvalitě, v SD rozlišení. Česká televize je placená prostřednictvím koncesionářského poplatku vč. HD programů. Nova a Prima tvrdí, že HD programy zdarma nebudou.

Antény a DVB-T2

Existuje chytrá inteligetní anténa, se kterou nemusím DVB-T2 řešit?
Ne. Z hlediska přijmu antény není mezi DVB-T a DVB-T2 rozdíl. Rozdíl je v obsahu vysílání, tj. v rozlišení a kompresi, které anténa neřeší. Pod chytrou anténou, inteligentním příjmem se obvykle skrývá nějaká marketingová akce ostatních provozovatelů vysílání - kabelovky nebo satelitní operátoři.

Jaká je nejlepší anténa pro DVB-T2?
Veškeré pozemní vysílání probíhá na základě analogovém aplitudovaném vysílání. Z hlediska antény je tedy jedno, zda přijímala analogové nebo digitální vysílání a to jak v DVB-T, tak v DVB-T2. Označení antén jako "FullHD", "3D", "DVB-T2 ready" apod. je pouze prodejní trik, který nemá s fyzikálními vlastnostmi příjmu pomocí antén nic společného. Jinýmy slovy máte velkou šanci, že anténu měnit nebude potřeba.

Kam směrovat anténu pro příjem DVB-T2?
Vysílače televizního signálu by většinou měli být stejné, takže není potřeba antény směřovat někam jinam.

Televizor nebo set-top box nic nenaladí, je to anténou?
Pokud máte televizor/set-top box připojený k anténě (set-top box i k televizoru, a na něm správně zvolený vstup HDMI nebo AV) a automatické vyhledávání nic nenajde, pak to vypadá na chybu v přijímaném signálu. Pozvěte si technika na místo, aby zjistil příčinu (v Brně a okolí třeba nás).

Jakou pokojovou anténu pro DVB-T2 byste doporučil?
Jakoukoliv, resp. žádnou. Jde o to, že pokojové antény obvykle nemají prakticky žádný zisk. Uváděný zisk je zisk zesilovače za anténou. Pokud bych nemohl mít klasickou venkovní anténu a nezbýval mi nic jiného, než koupit pokojovou, pak bych šel po co nejmenším zisku: pasivní anténu bez zesilovače (zisk 0dB) / aktivní anténu, kterou dokáže napájet set-top box (zisk do 15dB) / a potom anténu s automatickou regulací zisku a LTE filtrem. Více informací třeba v tomto článku.

Je DVB-T2 náročnejší na příjem než DVB-T?
DVB-T vysílá v QAM64 a DVB-T2 by mělo vysílat v QAM264, které vyžaduje lepší nastavení antén. Toto nastavení udělat kvalitně, bez pomoci profesionálního měřícího přístroje půjde provést jen obtížně. Největším problémem nakonec nebude samotný televizní signál, ale jeho rušení mobilním vysíláním CDMA a LTE (4G a 5G).

Společná televizní anténa (STA) a DVB-T2

Máme společnou televizní anténu, bude také přijímat DVB-T2?
Pravděpodobně ano, ale většinou bude muset STA projít nějakou úpravou. Více informací o kompatibilitě různých součástí televizního rozvodu se můžete dozvědět v našem článku.

Je možné, aby do zásuvky společné antény šel v přechodovém období současně signál DVB-T1 i DVB-T2 tak, aby nájemníci, kteří si pořídí nové přístroje mohli přijímat nový signál a ti co čekají, mohlo zatím přijímat ten starý?
Ano, ve většině případů. Právě od toho je přechodové období, kdy se vysílají oba signály současně. Jak DVB-T, tak DVB-T2.

Existuje nějaká krabička, která by vyřešila DVB-T2 pro všechny televize?
Pro hotely, penziony nebo bytové domy zatím neexistuje dostupné řešení - více v našem článku o převodu DVB-T2 do DVB-T. Pro domácnosti zbývá jen koupě set-top boxu.

Televizory a set-top boxy

Jak rozdělit televizní signál DVB-T2 pro více televizorů, abych nemusel kupovat více set-top boxů?
Nákupu samostatného set-top boxu ke každému televizoru se nevyhnete. Klasický televizní rozbočovač rozděluje TV signál, ale neřeší převod DVB-T2. Pokud byste si koupili rozbočovač HDMI, který byste dali za set-top box, pak by na každém televizoru zase běžel vždy stejný program (toho se využívá třeba v restauracích a sport barech).

Je možné použít set-top box nebo televizor s DVB-T i na DVB-T2?
Ne. Televizory, které neumí DVB-T2 / H.265 HEVC bude muset být doplněn o nový set-top box, který toto vysílání umí zpracovat. Stará zařízení nebudou s novým formáte vysílání kompatibilní.  

Umí set-top box s DVB-T2 i DVB-T?
Ano, set-top boxy i televizory jsou tzv. zpětně kompatibilní. To znamená že budou přijímat signál jak z nového, tak starého digitálního signálu.

Jak mám naladit programy DVB-T2?
Stejně jako u DVB-T. Většinou tedy automaticky podle průvodce. Pokud vám programy nejdou naladit, je chyba buď v anténách, nebo v kompatibilitě vašeho zařízení. Kompatibilitu si můžete ověřit zde. Na kontrolu antén si zavolejte technika (v Brně a okolí třeba nás).

Musím koupit nový televizor, když starý neumí nový formát vysílání?
Ne, můžete si koupit set-top box, který připojíte ke starému televizoru - nejčastěji HDMI nebo SCART kabelem. Přepínat programy pak nebudete na televizoru, ale na set-top boxu.

Jaký set-top box koupit?
Pokud chcete koupit nový set-top box, nebo televizor doporučujeme si vybrat z certifikovaných modelů.

Umí moje televize DVB-T2?
Nejde jen o DVB-T2, ale i o kodek H.265 HEVC. Televizory i set-top boxy musí umět obojí. Pokud umí HEVC, pak budou umět i DVB-T2, ale obráceně to platit nemusí. Můžete si váš model ověřit na seznamu certifikovaných modelů.

Moje televize neumí HEVC, dá se to tam nějak dodělat, třeba přehrát firmware či software?
Bohužel ne. Žádná úprava, rozšíření nebo software neexistuje. I když máte televizor, který umí DVB-T2 / H.264 AVC, musite si pořídit nový set-top box. Pro dekódování je potřeba speciální procesor, který to dokáže.

Budu muset měnit současnou televizní anténu za anténu na DVB-T2?
Pravděpodobně ne. Více informací o kompatibilitě různých součástí televizního rozvodu se můžete dozvědět v našem článku

Vysílá EPG v DVB-T2?
V přechodové fázi zatím ne (červenec 2018), ale po dokončení předpokládáme, že televize budou EPG vysílat. 

Můžu se vás na něco zeptat?
Ano, napište mi na martin@antena.cz a já se vám pokusím odpovědět.

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny