DVB-T2 otázky a odpovědi

Kdy vypnou DVB-T?
V celé ČR nejpozději do poloviny roku 2020, viz technický plán přechodu.

Kolik pogramů bude v DVB-T2?
Očekáváme, že přibližně stejně jako v DVB-T (dnes až 6 MUXu), což je více jak 35 programů

Máme společnou televizní anténu, bude také přijímat DVB-T2?
Pravděpodobně ano, ale většinou bude muset STA projít nějakou úpravou. Více informací o kompatibilitě různých součástí televizního rozvodu se můžete dozvědět v našem článku.

Je možné, aby do zásuvky společné antény šel v přechodovém období současně signál DVB-T1 i DVB-T2 tak,  aby nájemníci,  kteří si pořídí nové přístroje mohli přijímat nový signál a ti co čekají, mohlo zatím přijímat ten starý?

Ano, ve většině případů. Právě od toho je přechodové období, kdy se vysílají oba signály současně. Jak DVB-T, tak DVB-T2.

Existuje nějaká krabička, která by vyřešila DVB-T2 pro všechny televize?
Pro hotely, penziony nebo bytové domy zatím neexistuje dostupné řešení - více v našem článku o převodu DVB-T2 do DVB-T.

Máme to řešit hned, nebo počkat až bude jasné, že to opravdu vypnou?
To záleží na vás. Jsou věci, které se musí udělat tak jako tak (dát do pořádku stožár, rozvody) a nemá žádný smysl je oddalovat. Většina lidí v ČR nechává vše na poslední chvíli, ale pak se diví, že musí čekat, až na ně dojde řada. Techniků je prostě limitované množství. Předělávka technologie potom závisí na tom, zda chcete využít přechodové období a umožnit příjem DVB-T2 už dnes, nebo ho zavést až ke konci digitalizace 2.

Bude DVB-T2 zadarmo stejně jako DVB-T?
To nevíme. Předpokládáme, že Nova, Prima a další programy zůstanou zdarma v základní kvalitě, v SD rozlišení. Česká televize je placená prostřednictvím koncesionářského poplatku vč. HD programů. Nova a Prima tvrdí, že HD programy zdarma nebudou.

Jaká je nejlepší anténa pro DVB-T2?
Veškeré pozemní vysílání probíhá na základě analogovém aplitudovaném vysílání. Z hlediska antény je tedy jedno, zda přijímala analogové nebo digitální vysílání a to jak v DVB-T, tak v DVB-T2. Označení antén jako "FullHD", "3D", "DVB-T2 ready" apod. je pouze prodejní trik, který nemá s fyzikálními vlastnostmi příjmu pomocí antén nic společného. 

Je DVB-T2 náročnejší na příjem než DVB-T?
DVB-T vysílá v QAM64 a DVB-T2 by mělo vysílat v QAM264, které vyžaduje lepší nastavení antén. Toto nastavení udělat kvalitně, bez pomoci profesionálního měřícího přístroje nepůjde provést.

Je možné použít set-top box nebo televizor s DVB-T i na DVB-T2?
Ne. Televizory, které neumí DVB-T2 / H.265 HEVC bude muset být doplněn o nový set-top box, který toto vysílání umí zpracovat. Stará zařízení nebudou s novým formáte vysílání kompatibilní.  

Umí set-top box s DVB-T2 i DVB-T?
Ano, set-top boxy i televizory jsou tzv. zpětně kompatibilní. To znamená že budou přijímat signál jak z nového, tak starého digitálního signálu.

Jak mám naladit programy DVB-T2?
Stejně jako u DVB-T. Většinou tedy automaticky podle průvodce. Pokud vám programy nejdou naladit, je chyba buď v anténách, nebo v kompatibilitě vašeho zařízení. Kompatibilitu si můžete ověřit zde. Na kontrolu antén si zavolejte technika (v Brně a okolí třeba nás).

Jaký set-top box koupit?
Pokud chcete koupit nový set-top box, nebo televizor doporučujeme si vybrat z certifikovaných modelů. Všechny set-top boxy, které my nabízíme, jsou námi vybrané a certifikované.

Umí moje televize DVB-T2?
Nejde jen o DVB-T2, ale i o kodek H.265 HEVC. Televizory i set-top boxy musí umět obojí. Pokud umí HEVC, pak budou umět i DVB-T2, ale obráceně to platit nemusí. Můžete si váš model ověřit na seznamu certifikovaných modelů.

Moje televize neumí HEVC, dá se to tam nějak dodělat?
Bohužel ne. Žádná úprava, rozšíření nebo software neexistuje. I když máte televizor, který umí DVB-T2 / H.264 AVC, musite si pořídit nový set-top box.

Budu muset měnit současnou televizní anténu za anténu na DVB-T2?
Pravděpodobně ne. Více informací o kompatibilitě různých součástí televizního rozvodu se můžete dozvědět v našem článku

Vysílá EPG v DVB-T2?
V přechodové fázi zatím ne (červenec 2018), ale po dokončení předpokládáme, že televize budou EPG vysílat. 

Můžu se vás na něco zeptat?
Ano, napište mi na martin@antena.cz a já se vám pokusím odpovědět.

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny