Lze rozbočit satelitní signál?

Mám v bytě 2 satelitní přijímače, ale pouze jeden koaxiální kabel (koax). Když si koupím satelitní rozbočovac na dvě větve, bude to bude fungovat?

  1. ANO, pokud v jednu chvíli bude zapnutý jen jeden příjímač: ano vše bude fungovat, ale opravdu musí být jeden z tunerů vypnutý
  2. ANO, pokud v jednu chvíli se chci dívat na jeden a tentýž program: ano, takto to taky bude fungovat (např. ve sport baru)
  3. NE, pokud se chci se dívat na dva různé programy

Teorie

Konvertor LNB přijímá satelitní signál z družice ve dvou polarizacích (horizontální nebo vertikální) a ve dvou pásmech (nízkého Low nebo vysokého High). Ale nemůže je přijímat všechny současně a tak mezi nimi přepíná. Toto přepínání zajištují ovládací signály ze satelitního tuneru (příjímače nebo televizoru).

Takže z LNB odchází koaxiálním kabelem jen jedna ze čtyř variant (např. Low Vertical). Tuto část lze rozbočit na více větví, ale pořád jde o jednu čtvrtinu signálu z družice.

To je důvod, proč se nemůžete dívat na víc tunerů, než máte výstupů z konvertoru LNB (koaxiálních kabelů). Respektive můžete, ale všichni jen na ty programy, které vysílají na shodném pásmu a ve shodné polarizaci.

Jak tedy rozbočit satelitní signál

Místo rozbočení použijete konvertor LNB s více výstupy. Jinými slovy, rozbočení zařídí místo rozbočovače přímo konvertor.

Pro potřeby nezávislého příjmu dvou přijímačů se využívá konvertor Twin (pro čtyři Quad), který má dva (čtyři) nezávislé výstupy pro dva (čtyři) přijímače. Je samozřejmé, že musí být natažen samostatný koax. kabel ke každému tuneru.

A pokud chcete přijímat ze dvou satelitních družic, musí být použity dva konvertory a dva DiSEqC přepínače (nebo monoblok Twin, který je takový 3 v 1).

Praxe

O satelitním rozbočovači uvažujte jen ve variantách 1. a 2., protože Twin konvertor, příp. přepínač DiSEqC stojí pár korun.

Satelitní rozbočovač se obvykle značí jak rozbočovač 5-2400MHz, oba výstupy musí byt průchozí pro napájecí napětí nejlépe s oddělením diodami. A to proto, by satelitní tuner mohl napájet konvertor LNB a zároveň neposílal napájení do druhé větve rozbočovače (do jiného tuneru).

Zapojení rozbočovače: IN je vstup z LNB a OUT je výstup. Vstupy jsou signálově identické. Je tedy jedno, jaký tuner kam zapojíte.

Ing. Martin Malý

Nabídka satelitních rozbočovačů    Nabídka konvertorů LNB

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny