Vážení zákazníci, omlouváme se, ale možnost objednávat na eshopu je bohužel nedostupná.
Náprava bude trvat déle, než jsme čekali. V tuto chvíli funguje jen jako katalog zboží s jeho parametry. Děkujeme za pochopení.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Máte televizor, který neumí zobrazit normu a formát nového vysílání v ČR, tj. DVB-T2 / H.265 HEVC?
Sepsali jsme Vám možné způsoby, jak si s tím poradit. Přímý převod totiž není zatím dostupný. Zatímco prevody z různých forem vysílání televizního signálu jsou k dispozici, převod kodeku H.265 na H.264 není k dispozici.
Z hlediska STA se signál DVB-T2 přijme a rozvede stejně, jako je tomu v případě DVB-T. Pokud se takto šířený signál nezobrazuje na televizorech nájemníků, existují pro ně dvě varianty řešení:
a) nový televizor, který umí zobrazit signál DVB-T2/H.265 HEVC z televizní antény
b) nový Set-top box DVB-T2/H.265 HEVC připojený k televizoru pomocí HDMI nebo SCART konektoru
A neexistuje nějaké centrální řešení pro všechny zúčastněné? Třeba pro hotel, kde máme 50 televizorů a měnit se nám je nechce? Ano, řešení existují, ale vyplatí se jen pro větší počet starých televizorů. Pojďme se na ty možnosti podívat!
Standardní set-top box DVB-T2/H.265 připojený pomocí HDMI kabelu k OEM převodníku HDMI do DVB-T/H.264. Výsledkem je standardní DVB-T signál, který umí zobrazit každý televizor s HD rozlišením. Toto řešení má smysl jen pokud potřebujete převést jen jeden nebo pár programů.
+ nízká cena od 4 000 Kč / 1 program (+1000 ročně za nový STB)
+ instalace se provádí po jednotlivých programech, snadno rozšiřitelné
- spolehlivost STB - životnost je cca 1 rok a záruka se na opotřebení nevztahuje
- v případě poruchy je nutný servis technikem na místě
- vyšší spotřeba elekřiny za provoz technologie
- technologie pro větší množství převodů potřebuje místo a chlazení
Standardní set-top box DVB-T2 připojený pomocí HDMI kabelu k profi převodníku HDMI do DVB-T se vzdálenou správou. Výsledkem je standardní DVB-T signál, který umí zobrazit každý televizor s HD rozlišením.
+ střední cena 59 000 / 9 programů (cca 7 000 / program + 1000 ročně za nový STB)
+ v případě potíží s STB ho může kdokoliv vyměnit za předem připravený
+ spolehlivost profi technologie (cca 6 let)
+ přeprogramování je přes vzdálenou správu (je-li k dispozici internet)
- spolehlivost STB - životnost je cca 1 rok a záruka se na opotřebení nevztahuje
Profi transmodulátor převede satelitní signál DVB-S2/H.264 z paraboly do DVB-T/H.264, který umí zobrazit každý televizor s HD rozlišením.
+ střední cena 50 000 / až 12 programů (cca 4 500 / program) vč. satelitní antény
+ spolehlivost profi technologie (cca 6 let)
+ přeprogramování je přes vzdálenou správu (je-li k dispozici internet)
- toto řešení odporuje všeobecným podmínkám provozovatelů vysílání, ve kterém se zavazujete jen k osobnímu využívání služeb
- nutnost platit poplatky za užívání přístupové karty, která je registrována na fyzickou osobu. Ta ale vědomě prorušuje licenční podmínky (nejsem právník, ale není to trestný čin podvodu?)
Profi transmodulátor převede satelitní signál DVB-S2/H.264 z paraboly do DVB-T/H.264, který umí zobrazit každý televizor s HD rozlišením. Vyplatí se pro hotely od cca 80 televizních zásuvek výše.
+ vyšší cena 90 000 / až 15 programů (cca 6 000 / program) vč. satelitní antény
+ spolehlivost profi technologie (cca 6 let)
+ přeprogramování je přes vzdálenou správu - musí být k dispozici internet
- nutnost platit poplatky za užívání přístupové karty podle počtu účastnických zásuvek (cca 30 Kč měsíčně za každou zásuvku)
- toto řešení je snad jediné legální řešení, pokud nemáte k dispozici pozemní vysílání
Technicky relativně jednoduché, ale není možné. V současnosti (2019) totiž nevíme o žádné společnosti, u které by bylo možné si objednat televizní programy pro komerční provozy (hotely) s vyjímkou sportbarů. Prověřované společnosti: UPC, Selfnet, O2, T-Mobil, Vodafone, Kuki, Lepší TV. Problém je zřejmě v autorských právech, která mají pravděpodobně omezená na DTH (Direct To Home) - tedy jen pro domácnosti.
Legální variantou by tak bylo přímé jednání s jednodlivými programery (Nova, Prima, atd.), ale ty jednají jen od určitého počtu zásuvek (100+) a za každou zásuvku se platí individuálně. Celý proces je dost komplikovaný a neumíme uvést zde jakékoliv podmínky.
Profesionální hlavní stanice převede DVB-T2 přímo do DVB-T. Dokud nebude k dispozici nějaký levný hardwarový chip na převod, je toto řešení pro běžné STA velmi drahé. Využívat ho mohou např. kabelové televize.
+ profi řešení pro kabelové televize
+ komplexní nastavení a vzdálená správa
- vysoká cena (cca 1 mil. korun za 20 programů)
Existuje technické řešení na převod DVB-T2 do DVB-T, ale nefunguje pro ČR. Televizor programy naladí, ale jejich obsah nezobrazí, protože ačkoliv převede vysílací normu z DVB-T2 na DVB-T, tak nepřevede kompresní kodek H.265 HEVC do kodeku H.264 AVC. Takže očekávaný výsledek se nedostaví.
STB = Set-Top Box pro příjem DVB-T2 H.265 HEVC s certifikací pro ČR
DVB-T = pozemní vysílání v ČR v normě DVB-T MPEG2/4 AVC do roku 2020
DVB-T2 = pozemní vysílání v ČR v normě DVB-T2 H.265 HEVC od roku 2017
OEM = masově vyráběný levný přístroj s nižší spolehlivostí a technickou podporou, není obvykle určený pro provoz 24 hodin / 7 dní v týdnu
Profi = přístroj od renomované firmy, která provádí i pozáruční servis, je určený pro provoz 24 hodin 7 dní v týdnu
Ceny = orientační cena bez DPH pro STA: za zařízení, bez montáže (4/2019)