Připravenost společné televizní antény na přechod DVB-T2

Revize STA

Pokud se chcete dobře přiravit na přechod na nové televizní vysílání DVB-T2, tak vám doporučujeme udělat revizi společné televizní antény. Tato revize ukáže všechny možné nedostatky, které je potřeba napravit.

Pokud se chcete dozvědět obecné informace o kompatibilitě jednotilivých součástí televizní rozvodů, tak o tom pojednávají následující řádky.

Soustava antén STA (stožár, výložník a antény)

Co vše je potřeba připravit na střeše domu, to neumíme říci, protože každý anténní systém je jiný. Obecně můžeme říci, že běžně nastávají tyto situace:

  1. Stožár a antény jsou ještě z dob analogového signálu a při digitalizaci došlo jen k drobným úpravám. Tady je obvykle na místě udělat generálku stožáru a výložníků, demontovat nepoužívané antény. Často je také potřeba vyměnit kabel od antén k hlavní stanici.
  2. Stožár a antény byly nové nebo po generálce při přechodu na DVB-T. Tyto antény bývají většinou pásmové a budou přijímat i signál DVB-T2. Pokud ale sídlíte v místě, kde je slabý signál, používají se často antény kanálové a ty se budou muset vyměnit za jiné (region od regionu jinak).
  3. Stožár neexistuje, protože se signál bere z jiného zdroje (satelit, kabelovka) a nyní se uvažuje o jeho výstavbě. V takovém případě doporučujeme nejdříve u vás udělat měření digitálního signálu, zda je u vás možné DVB-T2 přijímat a současně se domluvit na nějakém vhodném umístění stožáru. Místní technik to možná bude tušit hned.
  4. Stožár a antény chátrají, nejsou potřeba, protože uživatelé přešli na kabelový nebo satelitní signál. Takový systém postupně ztrácí svoji pevnost a je dobré ho demontovat, aby se předešlo nechtěným škodám.

Technogie hlavní stanice STA

Každá hlavní stanice je jiná, ale většinou se instalují jednou z těchto možností (odkazy vedou k nějakým příkladům):

  1. Širokopásmový zesilovač, který má jen jeden vstup a jeden výstup. Takový zesilovač pravděpodobně zůstal po kabelové televizi a je zcela nevhodný pro příjem signálu z antén. Ten bude potřeba vyměnit asi za zesilovač pásmový (viz bod 2).
  2. Zesilovač je pásmový, není programovatelný a je doplněný dalšími prvky jakou jsou předzesilovače, slučovače a propousti. Tento zesilovač bude funční i nadále, ale ostatní prvky se budou muset vyměnit.
  3. Zesilovač je programovatelný. Takový zesilovač technik je naprogramuje podle změněné situace.
  4. Místo jednoho zesilovače je hlavní stanice sestavena z jednotlivých kanálových zesilovacích vložek. Tyto vložky se budou muset přeladit, vyměnit nebo doplnit

Bez rozdílu použitých zesilovačů bude potřeba zkontrolovat úroveň rušení nežádoucího signálu - typicky LTE a CDMA - a v případě potřeby toto rušení odrušit vhodnými filtry. 

Televizní rozvod

Pokud vám televizní signál DVB-T bez problémů jede, pak by neměli být potřeba žádné úpravy.

Všechny rozbočovače, koaxiální kabely i účastnické zásuvky nerozlišují žádný rozdíl mezi DVB-T a DVB-T2. Pokud ovšem máte TV rozvody udělané ještě z dob analogového signálu (z doby před 20-ti lety), pak se technický stav jednotlivých součástí rozvodu musí zkontrolovat.

Televizní příjem

Když už bude dobrý DVB-T2 signál dovedený až do účastnické zásuvky, pak bude potřeba televizor nebo set-top box, který bude umět zobrazit nové vysílání v normě DVB-T2 a kompresi H.265 HEVC.

Otázky a odpovědi

Zde najdete Vaše otázky a naše odpovědi k problematice DVB-T2.

 

 

Kontaktujte nás!

Po-Čt: 8-16 548 525 894 montaze@antena.cz prodejna v Brně
Pá: 8-15 608 706 566

Proč zvolit nás?

Už více než 25 let se snažíme dělat svoji práci tak, abyste byli maximálně spokojení.
Jsme profíci. Specializujeme se pouze na tento obor a používáme profesionální měřící přístroje.
Děláme vše od A-Z: od jednotlivých bytů až po velké developerské projekty (fotografie, reference).
Máme v Brně kamennou prodejnu, na které jsme Vám k dispozici.

Co umíme?

V anténní a satelitní technice umíme prakticky vše. Nevěříte? Podívejte se jaké zajímavé projekty už máme za sebou!

Kdo k Vám může přijet na montáž?

montážníkmontážník

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny