Jaký koaxiální kabel koupit? Vše co potřebujete vědět!

Nevíte jaký kabel k televizi, kabelovce pořídit? Měděný? Průměr? Venkovní či vnitřní kabel? Kde (ne)šetřit? V našem článku se dozvíte vše podstatné!

Proč je potřeba kabel vybírat

Jestli si chcete pořídit 3m kabelu z balkónu do obýváku s tím, že se za půl roku stěhujete, pak kabel řešit nemusíte. Pokud ale chystáte novostavbu nebo rekonstrukci domu, pak má smysl věnovat výběru kabelu trochu času. V opačném případě to za vás vyřeší někdo jiný, typicky elekrikář, který přijde do obchodu se silnoproudými kabely a objedná si ten nejlevnější koaxiální kabel. Proč? Protože tomu obvykle nerozumí a cena je to jediné, na co jste se ho zeptali.

Co je koaxiální kabel

Koaxiální kabel je asymetrický souosý (co-axial) elektrický kabel se dvěma vodiči - vnějším vodičem (opletení) a vnitřním (středovým) vodičem. Vnější a vnitřní vodič jsou odděleny nevodivou vrstvou (dielektrikem).

Pomocí koaxiálního kabelu lze přenášet stejnosměrný proud (napájení anténních zesilovačů) a elektromagnetické vlnění, tedy např. televizní vysílání.

Jaký kabel potřebujete?

V první řadě musíme určit, na co budete kabel používat. Pokud to budou anténní rozvody, tedy televizní vysílání, pak potřebujete kabel s impedancí 75 ohm. Pro přenos dat se používají koaxiální kabely s impedancí 50 ohmů. Ale existují i kabely i jinými impedancemi, tak pozor na to, je to důležitý parametr a kabely nejsou zaměnitelné!

Kde budete kabel používat?

Každý kabel má vnější ochranou vrstvu – plášť. Chemické složení pláště určuje, do kterého prostředí je určený. Koaxy mívají jeden ze tří plášťů - vnitřní, venkovní nebo nehořlavý plášť.

PE (PolyEthylen) je uzpůsoben pro venkovní použití a můžete ho položit i do země. Je odolný vůči UV záření a kyselosti okolí. To je důležité proto, aby nedošlo postupem času k popraskání kabelu a narušení vnější izolace. Na druhou stranu je PE tuhý a hořlavý a tak se nehodí do vnitřních prostor. Obvykle je černý.

PVC (PolyVinylChlorid) plášť je určený pro vnitřní použití, protože je citlivý na vlhkost, změnu teploty a nemá UV stabilizaci, ale zase nevede plamen a je samoshášivý. Nejčastěji bývá bílý, ale může mít různé barvy (např. černý, modrý, zelený, červený).

LSNH, LSZH, LS0H, LSFH (Low Smoke None/Zero/0/Free Halogen) plášť je vhodný pro veřejné prostory s vyšší koncentrací lidí – nevede oheň, je samozhášivý a při hoření neprodukuje nebezpečné zplodiny. Nehořlavé kabely mají několik tříd, liší se energetickým obsahem, sáláním tepla a šířením ohně, množstvím kyselostí kouře. Tvorbou odkapávajících kapek a šířením kouře. Více podrobností najdete v samostatném článku.

Každopádně použitím LSNH kabelu místo PVC nic nepokazíte, naopak zvýšíte si tím bezpečnost. Ale takový kabel bývá i dražší.

Chcete se dozvědět více o nehořlavosti kabelů? Tady je článek: Požární třídy kabelů podle EN 50575 (CPR).

Jaký průměr kabelu zvolit?

Jak prochází signál kabelem, tak se postupně ztrácí, slábne. Říká se tomu útlum kabelu a měří se v decibelech (dB) a obvykle se uvádí na 100m délky kabelu. Platí nepřímá úměra mezi průměrem a útlumem: čím větší průměr kabelu (jádra), tím menší útlum koaxiálního kabelu.

Útlum koaxiálních kabelů v závislostina jejich průměru

A tak se koaxiální kabely vyrábějí s různými průměry. Koupit můžete od 3 mm (největší útlum, nejlohebnější) do 20 mm (nejmenší útlum, velmi tuhý). Takže jaký koupit?

Často slyším, že přece ten s nejmenším útlumem! Ano, jenže dvoucentimetrový kabel neohnete, je drahý a konektor na něj stojí stovky korun. Takže v praxi se nejčastěji používají kabely s průměrem 5-7 mm.

Moje doporučení pro rodinný dům/byt je pro venkovní prostředí použít silnější kabel 7 mm a pro vnitřní prostory 5 mm kabel.

U bytových domů potom pro páteřní rozvody použít 7 mm a pro ostatní většinou také stačí 5 mm, ale musí se to spočítat, aby se hotové rozvody vlezly do normy.

Srovnání velikostí koaxiálních kabelů a jejich složení

Jaký materiál (ne)používat?

Kvalitní koaxiální kabel je vyrobený z ropy a mědi. Měď má výborný poměr mezi elektrickými vlastnostmi a cenou a je tak nejlepší volbou. A je nejlepší volbou i z dalšího důvodu - nerezaví.

Zapomeňte na kabel, jehož středový vodič není z mědi, ale z nějaké slitiny, nebo přímo ze železa.

Ještě před 20 lety byste takový kabel nepotkali, ale s boomem levné asijské produkce a honbou za nejlevnějším kabelem se podíl mědi ve slitinách snižoval až ho některé kabely mají jen stopové množství.

U stínění a opletení kabelu existují dvě dobré volby:

První je celoměděný kabel, který má měděné jak opletení tak stínění. Po stránce elektrické je to ta nejlepší volba. Stinnou stránkou celoměděného kabelu je poloměr ohybu, který je asi 2x větší než u druhého provedení.

Druhou dobrou volbou je měděný středový vodič, ale opletení je z pocínované mědi a stínění je z hliníku nalepeného na polyethylenovou vrstvu. Tato varianta pak má poloviční poloměr ohybu než celoměděný kabel a také je levnější.

Pro venkovní instalace doporučujeme celoměděný kabel a pro vnitřní prostory stačí ten s pocínovanou mědí.

Jak dlouhou má životnost?

Kvalitní kabely z mědi mají životnost asi 25 let a pak začnou zvyšovat svůj útlum. Pomocí silnějšího zesilovače mohou sloužit ještě 10-15 let, než budou muset být vyměněny. Takže když koupíte kvalitní kabel a použijete ho tak, jak se má (venkovní ven a vnitřní dovnitř), tak budou fungovat cca 35 let.

Že je to zbytečně dlouho a že do té doby bude všechno bezdrátové nebo na optických kabelech? Možná, nikdo neví, ale televizory zatím žádný optický vstup pro data nemají. A propustnost kabelu je vysoká, řekněme 1 Gb/s v UHF pásmu a pořád se technologicky zvětšuje. Kabel tedy dokáže přenášet stovky HD/UHD programů.

Co pro kabely znamená stínění a třída Class?

Evrospká standardartizace Class (třída) pro kabely závisí na účinnosti krytí, tedy fyzicky na jejich stínění - a to co do počtu stínění, tak jejich provedení. Tato třída vám bohužel nic neprozradí o jejich útlumu, kvalitě a ani nevypovídá o žádné spotřebě. Volbou Class A++ žádnou elektřinu neušetříte.

Smyslem stínění je odstínit kabel od okolního rušení. Tím rušením se myslí rušení od elektrického rušení okolí (např. napájecích zdrojů, vedení elektřiny, apod.) nikoliv od rušení televizního signálu. Ten je totiž většinou zarušený už na anténě. Přesto je stínění důležité. Tedy aby bylo dostatečné.

Z praxe nebývá téměř nikdy problém, pokud použijete kabel třídy Class A pro venkovní použití a třídy Class B pro vnitřní použití.

Jestli chcete více podrobností? Tady je článek o třídách koaxiálních kabelů.

Jak na anténním kabelu ušetřit?

Koaxiální kabel se ze všech komponentů televizního rozvodu nejhůře a nejpracněji vyměňuje, a proto nejdražší na koaxiálním kabelu je jeho výměna.

Před 15-ti lety jsme kvalitní kabel prodávali za 10 Kč (ceny bez DPH) a jeho natažení stálo zhruba stejně. Dnes v roce 2020 stojí ten stejný kabel 12,50 Kč (zdražil o 25%), ale cena práce za tu dobu vzrostla na dvojnásobek, tedy o 100%. Natažení jednoho metru v novostavbě se dnes pohybuje cca 20-25 Kč / m. Cena natažení kabelu je tak mnohem vyšší, než je jeho vlastní cena. Výměna kabelu je ještě dražší, protože se musí ten starý ještě vyjmout.

Má rada je tedy jasná. Vyhněte se výměně kabelu co nejvíce to jde. A proto kupujte kabely, které mají dlouhou životnost. Jak ji poznáte?

Jednoduše. Renomovaní výrobci poskytují záruku 10 let a více na technické parametry - tím se myslí to, že po dobu záruky nedojde ke změně elektrických vlastnotí kabelu.

Jaké výrobce máme na mysli? Např. Belden, Draka, Nordix, Cavel. My nabízíme první dva, ale jako metráž nabízíme Belden. Je to totiž americká firma založená před více než 100 lety, s obratem přes 2 mld USD, takže když dává 15 let záruku na parametry a očekává životnost kabelu přes 25 let, pak není důvod mu nevěřit.

Jaký konkrétní kabel doporučujete?

Venkovní kabel

Od venkovního kabelu chci, abych ho nemusel měnit, protože lézt po střeše je nebezpečné, hlavně v zimě, když se něco pokazí. Znáte ten zákon schválnosti, že? Takže musí být odolný vůči povětrnostním vlivům: UV záření i kyselosti dešťů. Musí být tuhý, aby se nekroutil při bouřce a nárazovém větru. Požaduji, aby měl dobré stínění a malý útlum.

Nemusí být ohebný, protože povede jen od antény pod střechu, k zesilovači nebo rozbočovači.

Kabel určený ven, který splňuje vše výše uvedené je Belden H125 Cu PE:

 • plášť je PE, takže odolá veškerému počasí

 • jeho průměr je 7 mm, takže bude mít rozumný útlum ve vztahu k ceně

 • je celoměděný, takže bude mít výborné elektrické vlastnosti

 • Belden garantuje 15 let záruku na parametry, takže bude mít dlouhou životnost

 • je třídy Class A takže je dobře odstíněný

Nejlepší koaxiální kabel ven

Vnitřní kabel

Od vnitřního kabelu očekávám, že bude především ohebný, aby dobře kopíroval půdorys pokojů se všemi jejich rohy. Aby byl dobře tvarovatelný (měl malý poloměr ohybu). Také chci, aby nebudil pozornost - tj. aby byl bílý bez potisku, nebo jen s nenápadným potiskem.

Po technické stránce mi nevadí trochu vyšší útlum, protože délka obvykle nepřesáhne 20 m. Ale chci aby vydržel dlouho, když už ho protahuji husými krky, nebo dávám do lišt.

Kabel určený dovnitř , který splňuje vše výše uvedené je Belden H121 Al PVC:

 • plášť je bílé PVC, takže je určený dovnitř a je ohebnější než plášť PE

 • jeho průměr je 5 mm, takže bude ohebnější než 7 mm

 • jádro je celoměděné, opletení je z pocínované mědi, takže bude mít dobré elektrické vlastnosti. Ale stínění je z hliníku, takže kabel je ohebnější než celoměděný a zároveň je levnější

 • Belden garantuje 15 let záruku na parametry, takže bude mít dlouhou životnost

 • je třídy Class B takže je pořád dost stíněný

Nejlepší koaxiální kabel dovnitř

Univerzální kabel s ClassA++

Když nechci dělit kabely na venkovní a vnitřní. Když chci dokonalé stínění: Televes SK2020plus:

 • plášť je LSZH UV, takže je nehořlavý a s UV stabilizací, takže se vydrží i slunci

 • jeho průměr je 7 mm, takže bude mít rozumný útlum ve vztahu k ceně

 • je celoměděný, takže bude mít výborné elektrické vlastnosti

 • je třídy Class A++ takže je dokonale odstíněný

 • je od renomované španělské firmy Televes, takže si hlídá kvalitu výroby

Nejlepší koaxiální kabel dovnitř i ven

  

Pokud s mojí volbou nesouhlasíte, nebo hledáte nějaký jiný kabel, podívejte se na naši širokou nabídku kabelů.

Ing. Martin Malý, 2020

 « Montážní skříňě   Konektory a spojky » 
Zobrazit:
Hledat v kategoriiHledat
Kde hledat:
Řadit dle:0 produktů
Nebyly nalezeny žádné produkty. Zkuste změnit kritéria hledání.
 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny