Reference STA: Hotel Courtyard by Marriott Brno

Courtyard _Marriott BrnoHotel Marriott

Hotel Courtyard Marriott v Brně byla úžasná práce. Už jen to, jak jsme s k ní přišli. Přišel subdodavatel stavby a říká: "Pane Malý, do výstavby STA půjdu jen s vámi, nebo vůbec". Není to krásné? Uznejte, mohli jsme říct ne?

Zadání bylo jednoduché. V hotelu chceme mít přes 100 programů v 25-ti jazycích, rozvedené v DVB-T do všech pokojů a konferenčních místností. Tj, do 15-ti pater a 223 televizních zásuvek. Kamerový signál z konferenčních místností rozvést do 1. a 2. patra, kde jsou veřejné prostory a konferenční místnosti. Je tak možné sledovat dění v hlavním sále třeba ve VIP salonku.

A to vše s cílem maximální spolehlivosti. Takové zadání je pochopitelně technicky náročné na zpracování, ale pro nás to byla výzva, taková hozená rukavice. My ji zvedli a dovedli dílo do úspěšného konce.

Technické řešení

Technické řešení spočívalo v příjmu z televizních antén pro české programy a převod 80 programů ze čtyř satelitních družic do DVB-T.

Signál se bral z vedlejší budovy, která má 22 pater. Odtud jsme optickými rozvody dovedli signál do technické místnosti v hotelu Marriott. Zde jsou veškeré konverze a zesílení signálu. Výsledný signál jsme rozbočili a dovedli do veřejných prostor hotelu a konferenčních místností.

Signál určený pro hotelové pokoje jsme museli ještě zesílit a odtud potom rozvést už čistě pasivní cestou do 201 pokojů. Abychom v případě poruchy nemuseli rušit hosty, má každé patro vlastní rozvaděč s test pointem pro kontrolní měření.

Cílem byla maximální spolehlivost

Signál z parabol a optických konvertorů distribuujeme ze čtyř samostatných parabol. Toto řešení poskytuje největší flexibilitu z hlediska výběru satelitní družice a záruku kvality přijímaného signálu.

Většina zařízení má vlastní napájecí zdroj a každý transmodulátor má samostatný vstup a výstup, který je širokopásmově sloučený. Díky tomu funguje každý převodník nezávisle na ostatních a dosahujeme tak maximální spolehlivosti. Achilovou patou je koncový zesilovač, který zesiluje celou sestavu. Proto jsme jeden náhradní zesilovač nechali přímo na místě pro strýčka příhodu.

Hvězdicový rozvod po patrech neovlivňuje příjem v ostatních pokojích a případná závada se tak bude řešit jen v jednom pokoji. Stejně tak samostatný přívod do pater vede k tomu, že v případě např. vandalismu dojde k přerušení signálu jen v daném patře.

Kvalita signálu na pokojích

Úroveň signálů v jednotlivých pokojích se nám povedla nastavit výborně. Minimální úroveň byla 55dBµV a maximální 68dBµV, tj. maximální rozdíl byl 13dBµV. To při rozvedených 12 km koaxiálních kabelů a použití jen 2 zesilovačů považujeme za super výsledek.

Navíc se nám povedlo udržet rozvody v čisté podobě: na střeše sousední budovy jsou antény, v technické místnosti veškerá technologie (a rozvody pro 1. a 2. patro) a z ní vede signál 100m do 3. patra, kde je druhý a zároveň poslední zesilovač. Odtud vede do každého patra samostatný přívod do rozvaděče a z něj hvězdicově do pokojů. Prostě v jednoduchosti je krása, nejedná se o žádné dodatečné zesilování někde mezi patry.

Fotogalerie

Hotel Marriott měření signálu Hotel Marriott montáž optického LNB Hotel Marriott montáž parabol
Počáteční měření televizního signálu. Bez pořádného měřáku by to asi nešlo. Takhle vypadá optické LNB včetně sloučení s DVB-T signálem. Systém je pod přepěťovou ochranou. Montáž antén a čtyř parabol pro čtyři družice. Jde o nejspolehlivější řešení - to je oč tu běží.
Hotel Marriott montáž optického quattra Hotel Marriott montáž transmodulátorů ze satelitu na DVB-T Hotel Marriott montáž kanálových procesorů DVB-T
Převedení vstupních signálů z optiky na metaliku pomocí optického quattra a jejich rozbočení. Montáž jedné z devíti sad na převod satelitního signálu do DVB-T. Barevné kabely jsou kvalitní Belden H121. Takhle vypadá hotová sada - vyvázané kabely, popsané výstupy. Po kontrolním měření přidáme zakončováky.
Hotel Marriott montáž 4 optických quatter Hotel Marriott transmodulátorů ze satelitu na DVB-T v racku Hotel Marriott montáž transmodulátorů ze satelitu na DVB-T v racku
Vstupní část ze 4 družic zabrala 1/2 racku. Každé optické quattro má kvůli spolehlivosti vlastní zdroj. Montáž převodníků do racku. Nakonec jsme obsadili 3 racky. Základem je dobré označení jednotlivých vložek.  A takto vypadá naše práce. Jak se vám to líbí?
Hotel Marriott kontrola výstupního signálu Hotel Marriott dokumentace STA Hotel Marriott měřící protokol
Závěrečné měření výstupního signálu v každém pokoji a společných prostorech. Kontrola je jistota kvality. Nezbytou součástí předávky díla je i komplexní dokumentace a kontakt na nás, kdyby něco. Součástí dokumentace je i měřící protokol. Vyvěsili jsme ho tu rovnou k zesilovači. Bude se to příště hodit.  
 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny