Satelitní komplet - co a proč obsahuje sestava pro dobrý příjem

Satelitní anténa = parabola

Místo klasické antény pro příjem pozemního vysílání je pro zachycení satelitního signálu používaná parabola. Tato speciální anténa je obvykle ve tvaru podobnému kruhu a přijímaný signál odráží do jednoho bodu (ohniska). V tomto bodě je umístěn konvertor.

Nejdůležitějším parametrem paraboly je její plocha, ale nám postačí průměr paraboly. Čím větší průměr, tím větší je zisk satelitního signálu. Pro příjem českých programů se nejčastěji používá průměr paraboly 80 cm. Když je špatné počasí, tak menší průměr (60 cm) nestačí a signál načne vypadávat. Větší průměr paraboly (85 cm) je lepší, ale paraboly jsou dražší a u většiny populace bohužel vyhrává cena.

Pro příjem je důležitým parametrem i zadní uchycení antény a celková robustnost uchycení konvertoru. Levné paraboly mají zadní uchycení vyrobené z plastu a celá konstrukce se ve větru třepe a může tak docházet k výpadku signálu. Dražší paraboly mají uchycení kovové, obvykle zdvojené a tudíž jsou větru odolné.

Do horských oblastí je potom vhodné umístit anténu, která je odolná i silnému větru a ke které se dá dokoupit elektrické vyhřívání. To zabraňuje namrznutí paraboly, které jinak znemožňuje satelitní příjem.

Držák paraboly

Parabolu je potřeba někam přichytit pomocí držáku buď na zeď nebo na trubku. Pokud je trubka svislá, vertikální označujeme držáky jako na stožár. Pokud je místem uchycení vodorovná, horizontální trubka, pak mluvíme o držáku na balkon.

Držák paraboly by měl být poměrně rozbustní, aby udržel nápor silného nárazového větru. Vybírejte držáky s pokud možno co nejmenším odsazením, protože čím delší odsazení, tím na držák působí větší páka.

Konvertor LNB = zesilovač signálu

Konvertor je zařízení, které se instaluje do ohniska paraboly, kde přijíma a zesiluje satelitní signál.

Nejdůležitějším parametrem pro konvertor je jeho zisk. Ten bohužel spousta výrobců ani neuvádí. My se snažíme vybírat takové konvertory, které tento parametr uvádí. Čím větší zisk, tím lépe. Čím větší zisk, tím obvykle rozste i jeho šumové číslo. Pokud vybíráte konvertor LNB podle nejnižšího šumového čísla, pak si pravděpodobně vybíráte konvertor s nižším ziskem, tzn. že vybíráte špatně.

Nejméně důležitým parametrem je totiž šumové číslo zesilovače - to uvádí všichni. Rozdíl mezi 0,1 nebo 0,3 nepozná ani technik na měřícím přístroji za desetitisíce korun. Navíc uvedené číslo nic nevypovídá: je to průměr hodnoty v celém pásmu, je to jeho nejnižší hodnota, nebo snad nejvyšší? Nikdo neví. Zapomeňte na něj.

Každý konvertor může přijímat signál z jedné družice. Pokud chcete přijímat signál z více družic, pak musíte mít i více konvertorů. Vyjímkou je příjem dvou družic Astra 1 a Astra 3 pro které se vyrábí speciální konvertor - monoblok, který do jednoho zařízení integruje dva konvertory a jeden DiSEqC přepínač, který mezi nimi přepíná. Takže pomocí takového monobloku (duobloku) můžete přijímat signál rovnou ze dvou družic.

Každý satelitní tuner (viz níže) potřebuje vlastní výstup na konvertoru. Pro jeden tuner se konvertoru označují jako "single", pro dva tunery jako "Twin", pro čtyři "Quad", pro šet "Hexo" a pro osm "Octo". Pro více než 8 výstupů se používají multipřepínače.

Slučovače televizního a satelitního signálu

Pokud chcete přijímat jak pozemní signál DVB-T a satelitní signál z družice DVB-S, tak obvykle potřebujete tyto signály sloučit do jednoho. Díky tomu může vést televizním rozvodem místo dvou koaxiálních kabelů jen jeden, která obsahuje oba signály. Takových kabelů budete potřebovat minimálně tolik, kolik televizorů máte, nebo kde všude by mohly potenciálně být.

Satelitní přijímače nebo televizory

Satelitní signál máme a pro jeho zobrazení potřebujeme nějaký satelitní tuner, který ho dokáže převést na obraz. Tento tuner je součástí každého satelitního přijímače, ale může být součástí i moderního televizoru. Takový televizor má v popisu uvedeno, že obsahuje integrovaný satelitní tuner.

Pro příjem českých programů je potřeba, aby tuner uměl zobrazit signál v normě DVB-S2 a HD rozlišení.

Přístupové karty a moduly

Většina českých programů je z důvodu autorských práv kódovaná, takže pro jejich zobrazení je potřebujete dekódovat. Dekódování obstarává přístupová karta kterou je potřeba vložit do čtečky (CA modulu).

Čtečka karet bývá u satelitních přijímačů od výrobce pevně vložená, integrovaná a tak ji nepotřebujete kupovat.

Televizory nemají integrovanou čtečku a tak musíte zakoupit i dekódovací modul, do kterého se karta vloží. Některé moduly už mají kartu vloženou, integrovanou přímo od výrobce a žádná další karta už není potřeba.

Modul a karta musí být ve stejném dekódovacím systému, aby spolupracovali mezi sebou. Dekódovacím systémem může být např. Irdeto, Viaccess, Conax, Nagravision atd.

Zobrazit:
Hledat v kategoriiHledat
Kde hledat:
Řadit dle:0 produktů
Nebyly nalezeny žádné produkty. Zkuste změnit kritéria hledání.
 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny