SAW a SAW filtr (Surface Acoustic Wave)

SAW filter graph Terra at420Akustická povrchová vlna (SAW = Surface Acoustic Wave) představuje akustickou vlnu pohybující se podél povrchu pružného materiálu, jejíž amplituda typicky exponenciálně klesá s hloubkou vniku do substrátu. Tato vlna bývá obvykle využita v SAW zařízeních v elektronických obvodech, jako jsou pevážně filtry, oscilátory nebo transformátory. Změnu elektrické energie na mechanickou ve formě povrchové akustické vlny zajišuje piezoelektrický materiál. 

SAW součástky se obvykle používají v rozmezí frekvencí od 10 – 2000 MHz, s šířkou pásma od 0,1 – 500 MHz. Filtr typu pásmová propust s akustickou povrchovou vlnou je používán především k oddělení signálů podle frekvence, což je základní a velmi běžný požadavek v mnoha analogových systémech.

SAW technologie umožňuje vyrábět velmi přesné filtry a oscilátory, které najdeme v oblasti bezdrátového přenosu dat a telekomunikací. Jejich největší výhodou je jejich malá velikost a stabilita i ve špatných podmínkách okolního prostředí.

Tyto filtry (propusti) se používají k přesnému vyfiltrování užitečného signálu od signálů ostatních ve vysokofrekvenční (VF) technice především v kanálových zesilovačích, měničích a procesorech.

Na grafu je zobrazeno využítí SAW filtru v kanálovém zesilovači Terra at420.

 

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny