Slovenské programy ze Skylinku v STA

Na konci roku skončilo vysílání programů v SD rozlišení. Současně s tím začalo postupné vypínání zahraničních programů pro tuzemnské diváky. Čeští diváci tak přišli o možnost sledování programů např. Markýza a JOJ a slovenští zase o programy Nova a Prima. Tyto programy nahradili novými programy, které nabízí mezinárodní obsah, většinou vlastní tvorbu.

Vysílací práva

Hlavním důvodem vypnutí jsou jako vždy peníze. Výrobci obsahu (filmová studia a televize) chtějí za svou práci logicky co nejvíce zaplatit. Takže prodávají práva na vysílání jednotlivých titulů na jednotlivá území zvlášť.

  1. Televize kupuje vysílací práva jen na dané území a zavazuje se, že bude aktivně bránit šíření vysílání mimo toto území. S HD verzemi programů se to více hlídá.
  2. Příjem televizí je tvořen především vysíláním televizních reklam na daném území. Pokud se dívá zahraniční divák, tak z toho televize nic nemá.
  3. Vyšší mezinárodní konkurence vede k nižším příjmům z reklamy. Nemůžete se ve stejnou chvíli dívat na dva různé programy a navíc je tu problém nejen s premiérami "megafilmů".

Například pokud se podíváte v pátek na premiéru nového Bonda na JOJ, těžko se na ni budete dívat znovu v sobotu na programu Nova. Takže Nova bude mít nižší příjem ze sobotní reklamy a JOJ nebude mít z vašeho sledování také žádný užitek.

To je samozřejmě stav, který se nelíbí žádné komerční televizi a ty veřejnoprávní zase ctí bod č. 1). Takže co s tím?

Převod HD programů ze satelitu do DVB-T v praxi

Reálný datový tok u Skylink programů

V tomto článku se teorií zabývat nebudu, vše je vysvětlené v mém článku Převod satelitních programů do DVB-T v STA. Takže pojďme k praxi.

Zásadním limitem pro převod HD programů je v současné době norma DVB-T, která propustí maximálně 31Mbit/s, zatímco satelitní transpondér propustí 65 Mbit/s v normě DVB-S2. Takže to je cca půlka. To se na první pohled zdá být hodně, ale není tomu tak. Důvodem je totiž variabilní datový tok, kterým vysílá Skylink.

Podívejme se na graf reálného datového toku, jehož zdrojem je www.digitalbitrate.com. Jak je vidět ve sloupci Bitrate (MB/s), jak za posledních 40 dní, tak za celou dobu měření, většina programů přesáhne čas od času 10 Mbit/s. Což v znamená, že nemůžeme převést do jednoho DVB-T multiplexu více než 2 HD programy.

Když se podíváme na datové toky u TV JOJ HD a JOJ PLUS HD, tak nám to sice dává naději, že bychom k nim mohli přiřadit další program (Dajto HD ne, ale Rik ano - není HD). Jenže tato naděje je bláhová v tom smyslu, že Skylink tyto datové toky může kdykoliv změnit. A protože trendem je zvyšování kvality, tak změna by byla praděpodobně směrem nahoru.

Kolik HD programů převede transmodulátor do DVB-T

Jeden transmodulátor převede maximálně 2 HD programy ze Skylinku do DVB-T. Prostě to tak teď je. Berte to tak. Není to o CA modulech, kvalitě příjmu a žádných jiných kdyby. Je to pouze otázka datového toku, který nás nyní omezuje. Kdyby Skylink omezil maximální datový tok jednotlivých programů na 10 Mbit/s, pak by mohli být tři.

Limity jednotlivých technologií

Obecně máme dva přístupy při převodu programů a obě limituje maximální propustnost normy DVB-T, tj. 31 Mbit/s. To je stejné pro všechny.

První přístup využívají jednotlivé samostatné vložky (stand alone). Mají typicky jeden vstup z jednoho satelitního transpondéru a jeden DVB-T výstup - multiplex. Tento přístup je přímý a relativně levný oproti druhému. Např. Alcad TT-211.

Ten druhý využívá transport streamu. Tedy v prvním kroku vezme i několik transpondérů a výstupem je jeden univerzální transport stream (TS). Z tohoto TS v druhém kroku potom vytvoří požadovaný výstup. V našem případě by tedy byla využita třeba jedna vložná karta převádějící DVB-S2 na TS a potom druhá vložná karta, které by převedla TS na DVB-T. Výhodou totoho postupu je, že lze kombinovat více vstupních karet a vybírat programy do výstupů s ohledem na celkový datový tok. Tyto vložky se typicky vkládají do nějaké základní jednotky, tzv. basic unit.

První přístup se obecně vyplatí do 4 transmodulátorů a ten druhý až od 4 výše. Např. Terra má vstupní vložku s jedním vstupem DVB-S, který převede na TS a potom má vložku, které převede TS až na 6 DVB-T výstupů.

Chyba, programy kostečkují a občas nejedou vůbec

Důvodem občasného zakostečkování bývá právě chvilkové překročení maximálního datového toku. Když jsme to zkoušeli u Novy a Primy, tak se nám to stalo až 2x za hodinu.

Pokud programy nejedou vůbec, může být na vině nejen výrazné překročení datového toku, ale i využívání neprofesionálních modulů, které nestíhají reálně dekódovat HD programy a jejich datový tok.

Počet streamů u CA modulů

Pokud váš profesionální dekódovací modul umí dekódovat 2 programy a více, pak to bohatě stačí. Typickými zástupci modulů jsou výrobci Neotion nebo Smit ve verzi Professional.

Je převod z normy DVB-S/S2 do DVB-T legální?

Samotný převod z jedné vysílací normy do druhé asi legální je, protože měníte formu příjmu, ale ne obsah - budete dál šířit zakódovaný signál. Ale jde o můj soukromý názor, nejsem právník.

Problém začne být v případě, že budete dekódovat programy centrálně a všem umožníte sledovat nezakódované programy. Tím bezesporu porušíte obchodní podmínky Skylinku, či jakékoliv jiné společnosti fungující na bázi DTH (Direct To Home).

Časté otázky

Otázka: Je možné legálně sledovat v Česku slovenské programy ze satelitu?
Odpověď: Ne není. Porušujete obchodní podmínky providera (Skylinku).

Otázka: Dříve šlo změnit region (Česká nebo Slovenská republika), na kterém se nachází přístupová karta. To už nejde?
Odpověď: Stále to lze, ale už o to musíte zažádat písemně a trvá to až 30 dní.

Otázka: Mohu mít 2 karty Skylink a na každé mít jiný region, tedy možnost sledovat české resp. slovenské programy?
Odpověď: Ano můžete. Zavazujete se ale, že budete používat českou kartu na území Česka a slovenskou na území Slovenska.

Otázka: Může někdo přijít na to, že v satelitním přijímači používám obě karty, tedy jak českou tak slovenskou?
Odpověď: Technicky ne, satelitní přenos je jednosměrný. Tedy informace putují jen směrem k vám. V praxi by vás musel někdo někomu udat.

Otázka: Když spřístupníme zahraniční programy v STA, jak na to mohou přijít (vím, že to není legální)?
Odpověď: Technicky ne, satelitní přenos je jednosměrný. Tedy informace putují jen směrem k vám. V praxi by vás musel někdo někomu udat.

Otázka: Jaké jsou sankce za porušení obchodních podmínek?
Odpověď: To nevím, nezaznamenal jsem žádný takový případ.

Ing. Martin Malý

 

 

Nebyly nalezeny žádné produkty. Zkuste změnit kritéria hledání.
 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny