Společná televizní anténa - povinnosti

Musí mít bytový dům společnou televizní anténu?

Práva nájemníka na televizní programy

Vlastník bytového domu podle zákona nemusí zřídit ani provozovat společnou televizní anténu (STA). Nicméně nájemník má právo na příjem všech programů prvotního vysílání a které jdou technicky zajistit - §104 viz níže.

Seznam programů prvotního vysílání by měl jít dohledat na stránkách Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (v době psaní článku zde). Tam si vyberete záložku licence a televizní vysílání. Pro představu dne 6. 6. 2018 těchto programů bylo cca 90.

A všechny tyto programy má uživatel bytu právo přijímat. Nemusí být pravda, že stačí mít kabelovou (satelitní) televizi, protože v ní často chybějí místní regionální vysílání.

Nemusí, ale je to lepší než samoinstalace

Takže uživatel (nájemník) bytu má právo dívat se na mraky programů a majitel domu je povinnen mu to umožnit. To neznamená, že si nájemník může dělat, co chce. Povolit příjem (např. ze satelitu) mu sice musíte, ale můžete si stanovit rozumné podnímky instalace jeho vlastního zařízení (třeba mít povolení od památkářů).

V praxi se žádné podmínky moc nestanovují a nájemníci si dělají, co chtějí. To dopadá tak, že na bytovém době je nainstalována hromada satelitních antén, bez ohledu na zateplení fasády. Je tedy vhodnější, aby vlastník umožnil příjem všem nájemníkům pomocí společné televizní antény (STA), kterou provede profesionální firma tak, aby se splnily veškeré technické normy. Máte tak jednoho partnera, se kterým řešíte všechny problémy - jak z hlediska STA, tak z hlediska např. poškození střechy.

Povinnosti správce STA - revize

Společnou televizní anténu už máte, tak jaké povinnosti s ní souvisí?

Revize konstrukce stožáru a antén STA

Nevíme o předpisu, který by vyžadoval kontrolu stavu stožáru, výložníků a antén. Nicméně je potřeba ji čas od času udělat, aby nedošlo k nějakému nechtěnému uvolnění a pádu na střechu nebo ze střechy. O vizuální kontrolu poproste ideálně každého, kdo vstoupí na střechu (např. kominík). Mechanickou kontrolu bychom doporučili uděat 1x 4 roky. Tuto revizi Vám rádi nabídneme (v Brně a okolí).

Revize televizních rozvodů STA

Kontrolu technologie tv rozvodů není potřeba běžně dělat. Obvykle dochází ke kontrole stavu STA pokaždé, když se objeví nějaký problém. Pokud se ale chystáte udělat revitalizaci, modernizaci STA, tak Vám ji vřele doporučíme komplexní revizi udělat.

Při revizi STA se totiž zjistí úplný stav rozvodů a odborná firma tak má všechny informace k tomu, aby byla schopná Vám relevantní nabídku na přestavbu STA. Předejde se tak situaci, kdy se navyšuje rozpočet díla (z důvodů např.: to jsme nevěděli, to jsme nemohli předpokládat...). Setkáváme se bohužel se situací, kdy firma dodá objednanou technologii, ale tato technologie vůbec není dimenzovaná na daný rozvod a musí se vyměnit. Je potom složité vysvětlovat investorovi, že si objednal levné řešení od "garážmistra", které nemá kapacitu obsloužit daný rozvod a musí se nahradit něčím jiným.

My jako firma se bráníme udělat nabídku na rekonstrukci, když revize STA není k dispozici. Protože bez ní nejsme schopni poskytnou závaznou nabídku a tudíž ani dodržet rozpočet díla. Naší prioritou je splnit investorova očekávání a to jak po technické stránce, tak po stránce rozpočtu.

Revize hromosvodu

Revize hromosvodu je obykle potřeba udělat 1x za 2 roky vizuální a 1x za 4 roky úplnou. Revizi hromosvodu byste se měli udělat také po výměně antén (jejich umístění nebo velikosti). Tuto služby neposkytujeme. 

Revize elektroinstalace

Technologie STA je elektrické zařízení, které jako takové podléhá povinnosti revize obvykle 1x 2 roky. Tuto službu nesposkystujeme.

 

§ 104 odst. 15 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích

(15) Vlastník domu, bytu nebo nebytového prostoru je povinen umožnit uživateli tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru
a) příjem rozhlasového a televizního vysílání provozovatelů vysílání podle zvláštníh právního předpisu za podmínky, že v místě příjmu je signál přiměřené kvality
b) zřízení vnitřního komunikačního vedení včetně rozvaděče a koncového bodu sítě.

Kontaktujte nás!

Po-Čt: 8-16 548 525 894 montaze@antena.cz prodejna v Brně
Pá: 8-15 608 706 566

Proč zvolit nás?

Už více než 25 let se snažíme dělat svoji práci tak, abyste byli maximálně spokojení.
Jsme profíci. Specializujeme se pouze na tento obor a používáme profesionální měřící přístroje.
Děláme vše od A-Z: od jednotlivých bytů až po velké developerské projekty (fotografie, reference).
Máme v Brně kamennou prodejnu, na které jsme Vám k dispozici.

Co umíme?

V anténní a satelitní technice umíme prakticky vše. Nevěříte? Podívejte se jaké zajímavé projekty už máme za sebou!

Kdo k Vám může přijet na montáž?

montážníkmontážník

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny