Televizní anténa pro příjem DVB-T2 - jakou koupit

Anténa je nedůležitějším prvkev v televizním rozvodě. Anténa primárně určuje kvalitu, jakou bude mít přijímaný signál (MER). Zesilovač zesiluje signál z antény na požadovanou úroveň / sílu (dBµV).

Parametry antény

Nejdůležitějšími parametry je zisk antény a její směrovost, které spolu souvisí. Ziskem myslíme zesílení přijímaného signálu. Zisk antény je dán především velikostí antény - čím větší, tím větší zisk (dB), směrovost je dána délkou antény - čím delší a více prvků dím směrovější, tj. přijímá signál z menšího úhlu.

Zisk antény je dán kontrukcí a fyzikálními vlastnostmi, které musíme respektovat. Standardní zisk pasivní antény se pohybuje okolo 10-17 dB, nikdy nepřesáhne 22 dB. Pokud je v popisu uveden vyšší zisk, není to zisk antény, ale zisk antény včetně zesilovače v ní. Integrovaný zesilovač se pak musí napájet 24h 365 dní v roce, protože bez napájení má samotná anténa jen malý zisk.

Síto versus Yagi anténa C12 a Smart antény

Oba typy antén mají dostatečný zisk, ale liší se zásadně ve směrovosti. Pokud by zisk těchto antén nestačil, budete muset zavolat technika na místo, protože problém příjmu bude asi někde jinde.

Vaten V12 je směrová anténa s 12-ti prvky. Přijímá signál pod výrazně menším úhlem a menší plochou než síto. Je tedy odolnější proti rušení z jiných směrů. Tato anténa je vhodná na většinu míst.

Smart antény jsou směrové antény s podobnými vlastnostmi jako C12. Navíc mají integrovaný zesilovač s automatickou regulaci zisku. Díky této vlastnosti máte jako laici největší šanci uspět při amatérské instalaci antén (viz zesilovače).

Síto je plochá, čtyřpatrová anténa s 8 prvky. Síto je typickým příkladem antény, která sbírá signál pod velkým úhlem na velké ploše. Hodí se tedy tam, kde není signál v přímé viditelnosti na vysílač, brání tomu nějaká překážka - typicky v údolí, vyšší dům, stromořadí, odrazy signálu.

Pokojové antény

Digitální signál v ČR je koncipován pro používání venkovních antén. Pokojové antény tedy nejsou vhodné pro příjem digitálního vysílání. Lze je doporučit jen do míst, kde není možné umístit venkovní anténu.

Pokojové antény totiž nemají prakticky žádný zisk a žádnou směrovost - je jen o malý kousek drátu (viz obrázek). Zisk uvedený u antény je pak typicky jen ziskem zesilovače. Pokojové antény přijímají zisk ze všech odrazů v místnosti. Někdy stačí zatáhnout žaluzie nebo chodit po místnosti a máte po příjmu.

Zisk pokojové antény vs. zesilovače v ní

Rušení televizního signálu DVB-T2 signálem LTE 4G / 5G

Jak se zvyšují požadavky na rychlý internet v mobilu, tak se musí najít nějaké frekvence, na kterých by mohla probíhat výměna dat. A protože volných frekvencí nebylo dost, rozhodlo se, že část frekvencí se vezme televiznímu pásmu (UHF). Takže na části frekvencích (703-862 MHz, kanály K49-69), které byly určené pro televizní příjem, nyní probíhá mobilní komunikace - viz obrázek.

Frekvence FM, DAB, DVB-T2, LTE 4G a 5G - graf

Staré anény tak přijímají nejen užitečný signál DVB-T2, ale i rušivý signál od mobilních sítí. Bohužel je ten signál nejen v televizním pásmu, ale ještě vysílá velmi blízko stávajícího vysílání. A to jak na nižších frekvencích (CDMA), tak i na těch vyšších (LTE).

A vadí to něčemu? Samotné anténě ne, té je to jedno. Ale zesilovači, televizoru nebo set-top boxu to vadit může, když bude mobilní signál silnější než televizní. Takže při nákupu antény, vybírejte spíše ty, které potlačují LTE 5G signál. Pokud ale už anténu máte a ruší ji LTE signál, pak je výhodnější pořídit LTE filtr.

Vybrali jsme TV anténu pro DVB-T/DVB-T2 pro Vás

Všechny námi vybrané antény umožjí příjem horizontálního nebo vertikalního TV signálu. Pokud nevíte, jaký vysílač chcete přijímat, nebo v jaké polarizaci vysílá, musíte zkusit otočit anténu od 90°, tedy změnit polarizaci antény pro příjem opačné polarizace (horizontální, vodorovný x vertikální, svislý).

  1. Vaten V12 je Yagi anténa se střední velikostí. Ideální do vzdálenosti 10km od vysílače. Nejprodávanější anténa u nás. Vyrobená v ČR s 5-ti letou zárukou a s potlačením LTE 5G.
  2. Smart anténa Televes DAT BOSS. To je anténa střední velikosti s integorvaným zesilovačem a automatickou regulací zisku. S touto anténou máte nějvětší šanci zregulovat zisk zesilovače. Anténa potlačuje LTE 5G. Vhodná od vzdálenosti 10km od vysílače. Vyrobena je Španělsku.
  3. Vaten Velké síto je vhodná do míst, kde není přímá viditelnost na vysílač, do vzdálenosti 10km od vysílače. Vyrobená v ČR s 5-ti letou zárukou.
  4. Pokojová anténa je vhodná pro příjem signálu na různých místech (např. cestují po stavbách, ubytovnách apod.).
    Držák antény »
Zobrazit:
Hledat v kategoriiHledat
Kde hledat:
Řadit dle:4 produkty
Kvalitní česká anténa pro DVB-T2 Vaten VT 12; potlačuje LTE 700, zisk 15,7 dBi
Doporučujeme
do 2 týdnů
Kvalitní česká anténa pro DVB-T2 Vaten VT 12; potlačuje LTE 700, zisk 15,7 dBi
na dotazna dotaz
Anténa pro DVB-T2 Televes DAT Boss; potlačuje LTE 700, zisk 42 dBi bez zdroje
Doporučujeme
do 3 dnů
Výborná venkovní aktivní anténa pro DVB-T2 s vysokým pasivním ziskem 17 dBi a se zesilovačem 42 dBi.
na dotazna dotaz
Pokojová aktivní anténa pro DVB-T2 Televes Innova Boss; potlačuje LTE 700, zisk 20 dBi
Doporučujeme
do 3 dnů
Pokojová aktivní anténa pro DVB-T2 Televes Innova Boss; potlačuje LTE 700, zisk 20 dBi
na dotazna dotaz
pokojová anténa Televes 130220 Innova Boss, LTE, AGC (rozbaleno)
Doporučujeme
není k dispozici

Televés 130240 INNOVA BOSS je první inteligentní pokojová anténa, která má v sobě integrovaný inteligentní zesilovač BOSStech s automatickou regulací výstupního signálu v závislosti na úrovní přijíman...

na dotazna dotaz
 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny