Vážení zákazníci, omlouváme se, ale možnost objednávat na eshopu je bohužel nedostupná.
Náprava bude trvat déle, než jsme čekali. V tuto chvíli funguje jen jako katalog zboží s jeho parametry. Děkujeme za pochopení.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozdíly mezi satelitními a televizními rozbočovačem jsou v zásadě dva:
Obecně se dá říct, že používat satelitní rozbočovače v čistě televizním rozvodu by se nemělo, pokud k tomu není důvod. A jediný důvod, který mne napadá je ten, že rozbočovače propouští napájení a tudíž je přes ně možná napájet dálkově zesilovač, který je umístěný v místě bez elektrického zdroje.
Satelitní rozbočovače rozbočují vstupní signál na dva stejné výstupy. Umožní tedy stejný příjem na 2 a více místech - podle typu rozbočovače. Potíž je v tom, že pro příjem satelitního signálu je potřeba přepínat v LNB polarizaci (H/V) a pásmo (Low/High). Takže pokud rozbočíte satelitní signál, tak satelitní přijímač může být jen na jednom místě. Toho se dá využít v případě, že budujete rozvody v novém bytě a víte, že satelit bude jen jeden, ale ještě nevíte v které místnosti.
Více informací v článku "Lze rozbočit satelitní signál?".
Satelitní rozbočovače je vhodné využít na rozbočení signálu z LNB typu Quattro, které nepřepínají žádný signál. Často se toho využívá když například potřebujete signál pro převodníky ze satelitu do DVB-T a současně stejným signál dodáváte multipřepínači.
Úskalí satelitních rozbočovačů je v tom, že aby se zabránilo zpětnému napájení do výstupů rozbočovače, jsou použity diody, které způsobují úbytek napětí o cca 0,7V.
Což by samo o osobě ani nevadilo, ale když připočteme úbytek napětí průchodem koaxiálního kabelu může nastat problém.
Ztráta napětí průchodem kvalitního koaxiálního kabelu průměr 5 mm z čisté mědi (např. Belden H121 Cu PVC) činí cca 0,3 V / 10 m.
Příklad: Máme svod dlouhý 40 m a použijeme satelitní rozbočovače, dojde ke ztrátě napětí asi o 1,9 V. A to by už mohl být problém, protože konvertory LNB přepínají přepínají polarizaci na vertikální při 14 V a horizontální při 18 V. Pokud dojde k poklesu napětí o 1,9 V jsme na hranici 16V, kdy konvertor (ne)bude správně přepínat (18V - 1,9V = 16,1) mezi horizontální a vertikální polarizací.
Stejně tak by mohli nastat problémy s dálkovým napájením zesilovače, který obvykle potřebuje 12 nebo 24V.
Z toho také plyne: