Vše o vysílání v DVB-T2 / H.265 HEVC v ČR

Ohledně digitálního vysílání DVB-T2 panuje spousta nejasností. Objevují se nepřesné nebo zavádějící informace a nám se na toto téma množí nejrůznější dotazy. Rozhodl jsem se proto pro vás sesumírovat všechna fakta o této problematice formou přehledného článku.

Ještě než přejdu k vysvětlení důležitých pojmů a termínů, ujasněme si to, co vás zajímá asi nejvíce – kdy bude v České republice terestrické (pozemní) vysílání v normě DVB-T2 a MPEG-4? Testovací vysílání v Praze, v Brně a v Ostravě by měly začít v roce 2016. Plán kompletního přechodu by měl být znám do poloviny roku 2018.

Co je DVB­-T2

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je nástupnický standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače, který vychází z původního standardu DVB-T. Jeho hlavní výhodou je lepší řízení datového toku, což umožní vysílat vyšší datový tok při stejné šířce televizního pásma multiplexu.

Jinými slovy jde o to, že díky jiné modulaci a nastavení ochranných intervalů bude možné vysílat více programů při stejné kvalitě. Rozdíly mezi oběma standardy uvádí následující tabulka. Nutno také podotknout, že datový tok bude komprimován standardem MPEG-4.

Má i svá ale…

Málokdo ale ví, že vysílání DVB-T2 bude mnohem náročnější na kvalitu příjmu a v oblastech, kde je již signál na hraniční úrovni, pravděpodobně nepojede. A podle našeho odhadu si příjem DVB-T2 vyžádá nemalé investice do modernizace anténního systému.

Dojde totiž ke snížení FEC a ochranného intervalu, tedy ke snížení schopnosti opravit poškozený signál. Přechod z 64QAM na 256QAM pak povede ke zvýšené citlivosti na pre-echo a jiné rušící signály.

Dalším faktorem, který budeme muset brát v potaz je LTE. LTE nejen, že může rušit signál, ale bude také snižovat výkonnost zesilovačů - LTE se bude chovat jako příjem dalších 10, resp. 20 kanálů.

Co je MPEG-4

MPEG-4 je způsob, jakým je komprimován audiovizuální obsah tak, aby se snížil potřebný datový tok na vysílání při zachování dobré kvality přenosu obrazu a zvuku. MPEG-4 vychází z předchozího standardu MPEG-2 (MPEG-1), který je běžně vysílaný v normě DVB-T.

Standard MPEG-4 má více verzí. Nejrozšířenější využívá kodek H.264/AVC. To se ale u vysílání v DVBT-T2 v ČR změní, protože pro něj je určena komprese H.265/HEVC.

Jaký je tedy rozdíl mezi DVB-T/2 a MPEG-2/4?

 • DVB-T/T2 je způsob, jakým je signál vysílaný z vysílače a přijímaný prostřednictvím antén. Nebo ještě jinak – představuje způsob, jakým jsou vysílána digitální data.

 • MPEG-2/4 je způsob, jak převést obraz a zvuk na přenášená data. MPEG tvoří obsah toho, co je vysíláno.

Bude obraz a zvuk díky DVB-T2 kvalitnější?

Způsob vysílání nemá na kvalitu přímý vliv, nezáleží tedy na tom, zda je vysílání DVB-T či DVB-T2. Kvalita obrazu a zvuku je závislá na množství vysílaných dat, tedy na datovém toku = na množství informací, které má přijímač k dispozici.

Rozdíl mezi MPEG-2 a MPEG-4 tkví v tom, že MPEG-4 umí lépe převést obraz a zvuk na data, a tato data úsporněji definovat. Pokud máme vysílání s určitým datovým tokem převedeno místo MPEG-2 na MPEG-4, pak ve výsledku bude kvalita obrazu u MPEG-4 lepší. Hlavně se ale sníží velikost přenášených dat, a to o zhruba o 50% (MPEG4/H.265). Tato úspora umožní provozovatelům, aby zvýšili velikost datového toku – množství přenášených informací. A to znamená, že při stejných nákladech na vysílání budou moci při přechodu z MPEG-2 na MPEG-4 zvýšit rozlišení obrazu například z SD na HD.

Jaké televize a set-top boxy si s DVB-T/T2 poradí

Objevuje se mnoho otazníků kolem kompatibility televizorů a set-top boxů. V tuto chvíli je zřejmé, že:

 • televizory a set-top boxy, které umí přijímat signál v normě DVB-T2, budou moci přijímat i DVB-T. Jedná se o zpětnou kompatibilitu.

 • televizory a set-top boxy, které umí dekomprimovat MPEG-4, dokáží dekomprimovat i MPEG-2.

Na druhou stranu ale není zaručené, že televize a set-top boxy, které umí dekomprimovat MPEG-4, umí přijímat signál v DVB-T2. A platí to i obráceně – zda tunery, které přijímají DVB-T2, umí zároveň dešifrovat nový kodek H.265/HEVC.

Pokud chcete být na nové pozemní digitální vysílání připraveni, nezbyde vám, než si důkladně ověřit, jestli váš přístroj dokáže přijímat signál ve standardu DVB-T2 a také ho dekomprimovat s kodekem H.265/HEVC. Když váš televizor vysílání v DVB-T2 nezvládne, budete si muset pořídit samostatný set-top box.

Proč se bude vysílat v DVB-T2

Možná jste už přemýšleli nad tím, proč se na nový standard vůbec přechází. Důvod je jednoduchý. Ušetří se na celkovém vysílaném datovém toku. A to povede k několika závěrům:

 • Provozovatelé televizí, především ČT, Nova a Prima, ušetří spoustu peněz při vysílání v SD kvalitě.

 • Provozovatelé televizí budou moci vysílat místo v SD kvalitě v HD rozlišení, a to při srovnatelných nákladech.

Ano, provozovatelé budou šetřit a my to zaplatíme. Ale nejde jen o úsporu peněz. Vznikne tak možnost vysílat ve vysokém rozlišení, které se pomalu i u nás stává standardem.

Musím také zmínit problémy s frekvencí. Mobilní operátoři postupně spouští (od roku 2014) rychlý internet pomocí technologie LTE, mimo jiné na bývalých televizních frekvencích. Tento trend zmenšování frekvenčního rozsahu určeného pro televizní vysílání ve prospěch mobilního bude pravděpodobně pokračovat (LTE2). Už nyní je jasné, že televizní pásmo skončí frekvencí 700 MHz (K49), také to znamená opětovné předělávání antén. Z toho je prakticky jasné, že skončí DVB-T a musí se přejít na DVB-T2 a H.265, jinak by omezené frekvence nestačily pokrýt potřebu vysílání.

Certifikát o bezproblémovém příjmu nového digitálního vysíláníO kompatibilitě bude informovat certifikát

České radiokomunikace budou set-top boxy (STB) certifikovat. STB dostanou certifikát jen za podmínky, že splní podmínku plné kompatibility – všechny certifikované přijímače či televizory tak budou bez problémů fungovat na našem území. Přehled těchto přístrojů najdete na http://www.dvbt2overeno.cz/ (ke konci roku 2016).

Kontrola softwarového vybavení přijímačů a jejich chování

 1. Test zdrojového kódování obrazu (ověření podpory videoformátů s HEVC zdrojovým kódováním pro HD/qHD s různým rozlišením obrazu), u DVB­T2 je jediná testovaná rastrovací metoda progresivní (Progressive scanning method, např. 1080p, 720p), u DVB-T je jediná testovaná rastrovací metoda prokládaná (Interlaced scanning method, např. 1080i, 720i)

 2. Test zdrojového kódování zvuku (ověření podpory audio formátů MPEG-1 Layer II, MPEG-4 HE AAC, Dolby Digital Plus)

 3. Jazyková lokalizace (ověření české lokalizace přijímače včetně diakritiky)

 4. Test EPG (kontrola EPG vč. českých znaků, test správného zobrazení po přepnutí na jiný program, kontrola 7denního EPG)

 5. Teletext (kontrola správného zobrazení teletextu včetně českých znaků)

 6. DVB podtitulky (ověření funkcionality DVB podtitulků) – základní bitová mapa

 7. Interaktivita kompatibilita HbbTV (pokud bude k dispozici)

Kontrola hardwarového vybavení přijímačů

 1. Radiové kmitočty a šířka pásma (schopnost tuneru naladit programy v UHF při šířce kanálu 8 MHz a v kanálech III. pásma při šířce 7 MHz)

 2. Modulační formáty DVB-T2 a jejich autodetekce (ověření chování přijímačů na změnu modulačních parametrů)

 3. Test PLP módů (ověření funkcionality multiPLP, mód B)

 4. Audio/video rozhraní (fyzická kontrola vstupních/výstupních audio/video rozhraní, IEC vstupu, HDMI verze)

 5. Podmíněný přístup CA a jeho funkčnost (u set-top boxů není kontrolována přítomnost CI+ slotu ani jeho funkčnost)

Budeme za DVB-T2 platit?

Stále nevíme, zda bude DVB-T2 příjem zdarma, nebo si za něj připlatíme.

 • Vláda chce, aby byl neplacený (nechce naštvat 60 % voličů, kteří přijímají terestrické vysílání).

 • Radiokomunikace si přejí, aby zůstalo DVB-T2 jako nejrozšířenější způsob příjmu, protože provozují vysílače a přináší jim to zisk.

 • Nova, Prima a další nechtějí platit za šíření HD televizního signálu Radiokomunikacím, protože ostatním operátorům (kabelovkám, Skylinku atd.) nic neplatí, dokonce od nich dostávají za HD programy peníze.

Jaký z toho vyplývá závěr? Že vysílání bude neplacené a nám nezbývá než doufat, že se Nova, Prima a další televize dohodnou na nějakém způsobu provozování vysílačů spolu s Radiokomunikacemi a vládou, abychom mohli přijímat jejich programy v HD kvalitě. Jinak by s mohlo stát, že nesledovanější komerční televize v DVB-T2 nebudou vůbec, nebo jen v SD rozlišení.

Kdy se začne vysílat v DVB-T2 – přehled důležitých termínů

 • 30. 6. 2016 prezentován návrh Rozhodnutí ze strany Rady EU o DVB-T2

 • 20. 7. 2016 Vláda ČR schválila DTT strategii a přechod na DVB-T2

 • září 2016 – spuštění certifikace set-top boxů pro DVB-T2 v České republice

 • září až prosinec 2016 – spuštění testovacího vysílání DVB-T2 v Praze, Brně a Ostravě

 • prosinec 2016 až únor 2017 – Evropský parlament by měl hlasovat o DVB-T2

 • do prosince 2017 – celoplošné pokrytí ČR přechodovými DVB-T2 sítěmi

 • do prosince 2017 – mezinárodní kmitočtová koordinace, která určí jednotlivé kanály pro jednotlivé státy

 • do června 2018 – národní plán uvolnění pásma 700 MHz, tedy plán přechodu z DVB-T na DVB-T2

 • v roce 2020 – Vláda rozhodne o finálním termínu vypnutí DVB-T sítí

 • do 1. 2. 2021 – vypnutí a konec DVB-T (předběžný termín)

 • 2021 – po ukončení přechodu a vypnutí DVB-T se počítá s 5-6 multiplexy DVB-T2 pro všechny

Odešel mi televizor, co mám dělat?

Nová televize musí podporovat standard DVB-T2 a kompresní formát MPEG-4/H.265 HEVC. DVB-T2 tuner bez H.265 kódování nemá moc smysl Zjistit podporu tohoto kódování není žádný úkol pro detektiva, je to jednoduché.

Prosím, nepište nám o radu, který televizor si máte pořídit. My to nevíme, my je neprodáváme. Umíme ale zajistit, aby váš televizor dostal ten nejlepší signál, jaký je možný.

Závěrem o nejbližší budoucnosti DVB-T2

Co tedy s jistotou víme? Test DVB-T2/H.265 HEVC odstartuje tento rok (2016), v tom následujícím by mělo začít přechodné vysílání a v roce 2020 by mělo dojít k úplnému ukončení stávajícího vysílání DVB-T. Nový standard by měl být zdarma, pokud ale nebudete mít kompatibilní televizor, čeká vás pořízení nového set-top boxu. Dojde k technickým změnám ve vysílacích kanálech a budou se muset předělat anténní systémy, aby plnily nově určené nároky na svou kvalitu.

Otázky a odpovědi

Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi.

Ing. Martin Malý

Nebyly nalezeny žádné produkty. Zkuste změnit kritéria hledání.
 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny