Všesměrové televizní antény - zkušenosti a doporučení

Jako profesionálové všesměrové antény ani neprodáváme ani nemontujeme. Změny ve vysílání a nárůst rušení jsou tak velké, že bychom nedělali nic jiného, než vysvětlovali lidem, proč už jim všesměrová anténa nestačí a že reklamace se na změny vysílání nevztahují.

Takže doporučujeme odbornou instalaci na místě nebo si vybrat anténu, kterou doporučujeme a sami v Brně montujeme.

Co je všesměrová anténa

Všesměrová anténa přijímá televizní pásmo UHF ze všech směrů. Nemusíte tedy řešit, kde je který vysílač.

Obvykle má obrovský zisk (40dB). Snadno se montuje a je levná. Super, ne?

Výhody

Nevýhody

  • Přijímá signál ze všech směrů
  • Integrovaný zesilovač má velký zisk
  • Snadno se montuje
  • Levná
  • Přijímá všechen signál v daném pásmu bez rozdílu
  • Snadno se zahltí silným signálem vč. rušivého
  • Řešení all-in-one znamená, že s ní nejde nic udělat
  • Citlivá na pre-echo

Zkušenosti laiků

Zkušenosti jsou získány i diskuzí na první straně k nyní nejprodávanější anténě Emos BEN-9016C (viz zdroje).

Kladné

Záporné

A) Výrobek, který funguje na 1OO%, zbavte se všech sít, satelitů a podobných nesmyslů a nahraďte je tímto zařízením.

B) Všechno mi skvěle hraje, ale existuje nějaký slučovač (ať to jde vše v jednom koaxiálu do TV) když mám jednu směrovou anténu se zesilovačem na slováky a pak další anténu na CZ kanály?

C) Takže jsem si nechal poradit z recenzí a musím říct nebo zvolat: pánové to jsem ještě nezažil - píchnul jsem jí na první trám na půdě, zapojil a naladil co se dalo. Prostě LAHODA a to že jsem už pár antén instaloval (nejpřínosnější pozitivní recenze Heuréka).

D) Vlastnim všesměrovou anténu a ztrácí se co chvíli jeden kanál K57 - začne kostičkovat a zvuk prskat. Anténu sem zkoušel dávat na střechu okno no všude možně, pořát to dělá stejně jen kanál 57. Ostatní bezva.

E) S touto anténkou chytnu pouze 46 kanál v Praze, je to na reklamaci?

F) Chtěl jsem nahradit klasické síto všesměrovou anténou, abych pobral dva vysílače, to se sice povedlo ale příjem je strašně nestabilní. Jeden den jde vše , druhý jen něco - kvalita signálu najednou na 20% . Bohužel asi bych doporučil ostatním dvě klasická síta a slučovač - takhle to asi také vyřeším (nejpřínosnější kritická recenze Heuréka).

Problémy a naše zkušenosti

Naše zkušenosti odrážejí ty vaše.

Koupíte si všesměrovou anténu a v ideálním případě přijímáte cca 30 programů. Někomu to může stačit, ale satelit s 120 programy to asi nenahradí (viz A).

Jste spokojeni s příjmem místních programů a chcete přijímat i dálkový příjem jiných programů (regionální, zahraniční). Ty jsou výrazně slabší a všesměrová anténa neumí tyto rozdíly v přijímaných úrovních vyřešit. Nevyřeší je ani žádné sloučení dvou typově stejných antén (viz B).

Ta všesměrová anténa "chytá, co se dá" - super pocit, protože vy nevíte, co všechno byste mohli v daném místě chytit. Často tak místo 30 programů naladíte 15, chybí regionální vysílání, protože jeho signál je slabší (viz C+D).

Naopak v místech, kde je signálu dost, má anténa problém se svým ziskem - zesílený signál je tak silný, že ho televizní tuner neumí zpracovat a tak hrají jen programy se slabším signálem (např. ze vzdálenějšího vysílače) -(viz bod E).

Nejčastější problém, se kterým se setkáváme a kvůli kterému naši technici demontují hromadu všesměrových antén, je rušení. Rušení vlastního televizního vysílání, kdy anténa chytí stejný signál ze dvou vysílačů se zpožděním (tzv. pre-echo) a nebo rušením od mobilního vysílání (LTE, CDMA). I když výrobci deklarují, že anténa obsahuje filtr LTE, tak není filtr jako filtr. Kvalitní filtr totiž stojí stejně jako celá ta všesměrová anténa dohromady (viz F).

Protože anténa má integrovaný zesilovač (LTE filtr) v sobě, není možné s tím nic udělat a musí se nahradit klasickou anténou se symetrizačním členem, následovaný filtrem a teprve potom zesilovačem (pokud je vůbec zesilovač potřeba).

Jaká je šance, že chytnete rušení

Obecně složitá otázka. Řekněme, že do 200m od BTS mobilního operátora máte velkou šanci a od 500m od BTS operátora je šance malá. Ve městech je hustota vysílačů mobilního signálu větší než na menších obcích. My jsme z Brna a tak ukáži obrázek pro okres Brno-město, kde dnes najdete 605 vysílačů (25. 7. 2018).

Přechodem na DVB-T2 se zvýší problém s LTE, protože jeho pole v televizním pásmu se pravděpodobně zdvojnásobí.

Doporučení

Jestli chcete experimentovat, kupte si všesměrovou anténu na internetu (u nás ne, my je neprodáváme). Když nebude vyhovovat, vraťte ji prodejci.

Až nebudete spokojeni s vaší všesměrovou anténou využijte naši odbornou instalaci v Brně a nebo si vyberte anténu, kterou doporučujeme.

 

mapa BTS v Brně

Zdroje recenzí

https://dvb-t-anteny.heureka.cz/emos-ben-9016c/recenze/#section 
https://dvb-t-anteny.heureka.cz/emos-ben-9016c/recenze/?review=5020904#u5020904 
https://dvb-t-anteny.heureka.cz/emos-ben-9016c/recenze/?review=6860832#u6860832 
https://dvb-t-anteny.heureka.cz/emos-ben-9016c/poradna-otazka/449590/#question
https://dvb-t-anteny.heureka.cz/emos-ben-9016c/poradna-otazka/445597/#question

 

 

 

 
Produktové členění
Výrobci a značky
kateborie Satelitní technika Satelitní technika
kateborie TV antény TV antény
kateborie Zesilovače Zesilovače
kateborie Hlavní stanice STA Hlavní stanice STA
kateborie Kabely a konektory Kabely a konektory
kateborie Pasivní prvky Pasivní prvky
kateborie Set-top boxy Set-top boxy
kateborie Stožáry a držáky Stožáry a držáky
kateborie Zdroje a adaptéry Zdroje a adaptéry
kateborie Montážní skříně Montážní skříně
kateborie Akce Akce
kateborie Anténa Anténa
Velkoobchodní ceny