Vážení zákazníci, omlouváme se, ale možnost objednávat na eshopu je bohužel nedostupná.
Náprava bude trvat déle, než jsme čekali. V tuto chvíli funguje jen jako katalog zboží s jeho parametry. Děkujeme za pochopení.
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
V roce 2021 přejde Česká republika na novou generaci televizního vysílání, která se označuje jako DVB-T2. Podrobnosti, týkající se přechodu a vysvětlení všech nepřesných či zavádějících informací, jsme již rozebrali v minulém článku. Pojďme se společně podívat na aktuality ohledně přechodu na DVB-T2.
Je to jen pár let od doby, co v roce 2011 přešla Česká republika na digitální pozemní (terestrické) vysílání. Pouhých pět let po konci analogového přenosu se chystá další změna. Zhruba 2,5 milionu domácností bude muset koupit nové televizory nebo set-top-boxy, potřebné k příjmu pozemního vysílání. Odborníci tvrdí, že klesne podíl domácností, které mají televizní příjem zdarma. Vymění prý raději televizi zdarma za placené programy, aby se s neustálými změnami technologií nemuseli potýkat.
Ptáte se, kdo ještě používá pozemní televizní vysílání? Ačkoliv je kabelové, satelitní nebo IP televizní vysílání populární, je stále v menšině. DVB-T příjem totiž v Česku využívá 60 % domácností a pro 50 % z nich je to jediný používaný způsob příjmu televizního vysílání. Všechny tyto domácnosti čeká změna.
Přechod na DVB-T2 by měl odstartovat už letos. V současnosti probíhá testovací vysílání ze žižkovského vysílače v Praze. Ministerstvo průmyslu a obchodu ke spuštění připravuje informační kampaň, ve které bude informovat zmiňovaných 60 % diváků, kterých se změna týká. Aktuální používaný standard DVB-T budete moci naladit do února 2021, pak už bude jeho provoz ukončen.
Jaké vás s přechodem na nové digitální vysílání čekají změny? Zpočátku nepříliš pozitivní, budete muset zainvestovat do nového televizoru nebo speciálního set-top-boxu a místo výhod vás čekají spíše starosti. Digitální pozemní TV vysílání druhé generace ale nabídne oproti stávajícímu vysílání mnohem ostřejší obraz a dokonale syté barvy. Také bude lépe zabezpečen přenost TV signálu a DVB-T2 přinese vyšší datový tok, umožňující ekonomický přenos HDTV.
Současná strategie pozemního televizního vysílání je připravována s výhledem do roku 2030. V té době pravděpodobně dojde k přechodu na modernější, dnes ještě neexistující systém.